کاتر بتن بر همان کاتر آسفالت بر است با این تفاوت که تیغه آنها متفاوت است و ممکن است موتور آن نیز متفاوت باشد .

بنابراین حتما متوجه شده اید که شاسی دستگاه کاتر بر با آسفالت بر یکی است با 2 تبصره :

1 – قطعا تیغه های متفاوتی دارند 

2 – ممکن است موتور متفاوتی داشته باشند.

از این جهت می گوییم ممکن است موتور متفاوت باشد که اولا : خیلی از مشتریان بنا به سلیقه و دانسته های خود ، موتور را انتخاب می کنند .

در ثانی با توجه به اندازه تیغه و همچنین  توجه به اینکه بتن از آسفالت سخت تر است ، بنابراین بهتر است موتور دستگاه برش بتن قدرتمندتر باشد.

کاتر یکی از روش های برش بتن است 

این دستگاه به دلیل ساختار منظم ، محکم و استفاده آسان به یک ابزار اساسی و ضروری برای پیمانکاران ساختمانی و راه سازی در کارهای عمرانی نصب لوله ها در زیر جاده ها و تعمیر و نگهداری جاده ها تبدیل شده است بر همین  اساس کاتر بتن بر ، به طور گسترده ای در صنعت ساخت و ساز و راه سازی مورد استفاده می گیرد .

روش برش بتن انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع برشی که میخواهید در بتن ایجاد کنید باید این روش ها را بشناسید ؛ زیرا هر کدام از این روش ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند . از همین رو باید پیش از اقدام به برش بتن ، دلیل این کار را بدانید تا بتوانید روشی مناسب را برای انجام کار انتخاب کنید. یکی از این روش ها استفاده از دستگاه برش بتن  یا کاتر بتن بر است .

آیا با کاتر بتن بر ، بتن مسلح (آرمه ) را هم می توان برش داد ؟

بله قطعا ولی همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ، تیغه های این دستگاه ، نقش اصلی را ایفا می کنند . یعنی برای آسفالت از یک نوع تیغه ، برای بتن معمولی از تیغه های مناسب و برای بتن مسلح از تیغه های مخصوص برش بتن آرمه استفاده می شود ، ولی شاسی و موتور یکی است .

انواع کاتر بتن بر چیست 

انواع کاتر بتن بر را با توجه به سه قسمت دستگاه می توان تقسیم بندی کرد :

1 – شاسی کاتر بتن بر

2 – تیغه دستگاه برش بتن 

3 – موتور کاتر برش بتن

انواع کاتر بتن بر فارغ از اینکه اندازه های تیغه آن چقدر است و موتور آن چیست ، از نظر شاسی ، تنوع نسبتا زیادی دارد ، یعنی برندهای مختلفی وجود دارند که شاسی را تولید می کند.

شاسی تمام کاتر بتن برها ،ایرانی است 

نکته مهم این است که تمام شاسی کاتر بتن برهایی که در بازار وجود دارد ، همگی ساخت داخل است .پس اگر به شما گفتند شاسی فلان دستگاه ساخت فلان کشور ( حتی چین ) است جدی نگیرید ،حداقل ما که ندیدیم .

شاسی بخش مهم کاتر بتن بر است ، نه یک تکه آهن پاره !

همین شاسی های ساده که ما به آن اشاره کردیم ، یک دنیا تفاوت با هم دارند، این نکته را کسانی که با کاترها کار کرده اند بیشتر متوجه می شوند و کسانی که کار نکرده اند در صورتی که توصیه های امروز ما را جدی نگیرند ، بعدا به درستی حرف ما پی خواهند برد .

مثلا اینکه بعداز مدتی کار با دستگاه ، متوجه خواهیم شد که کاتر ، کج حرکت می کند ،یا به یک سمت لنبر انداخته است ، یا کاترهایی که فقط از یک جهت آب روی تیغه می ریزند و اختلاف دمای دو طرف تیغه موجب ترک خوردن آن می شود .

این ها فقط بخشی از تفاوت ها بود ، پس نمی توان انتخاب شاسی کاتر ، کج بتن بر را سرسری گرفت و گفت یک تکه آهن پاره است و فرقی با هم ندارند .

کاربرد دستگاه برش بتن چیست 

حالا فهمیدید کاتر برش بتن چیست بهتر است که با مهم ترین کاربردها و موارد استفاده آن هم آشنا شوید:

. برش بتن و آسفالت برای کار گذاشتن کابل و لوله 

. برش آسفالت برای لکه گیری و ترمیم مر و جاده ها 

. برش سنگ ، آجر ، موازییک  ، سرامیک و کاشی در عملیات عمرانی و ساخت و ساز

. برش کف سالن ها ، فرودگاه ها ، ورزشگاه ها و هر سطحی که بتن ریزی شده است 

. برش انواع بتن مسلح با بتن آرمه 

البته همانطور که اشاره کردیم ، برای این کارها ، تیغه های متفاوتی وجود دارد و به عنوان مثال هیچ وقت با تیغه کاتر آسفالت بر نمی توان بتن را برش داد ، چون تیغه بتن بر ، سختی و مقاومت بسیار بالاتری دارد که تیغه های آسفالت بر فاقد آن هستند.

مزایای استفاده از دستگاه کاتر بتن بر  چیست 

دستگاه کاتر برش بتن ، ویژگی هایی دارد که به شما این امکان را می دهد تا با بررسی روش های مختلف برش بتن ، این دستگاه را برای انجام عملیات و پروژه خود انتخاب  کنید :

. هزینه کم تر نسبت به سایر دستگاه ها و روش ها 

. مقرون به صرفه تر بودن قیمت دستگاه و تجهیزات مورد مصرف دستگاه برش بتن 

. مناسب برای برش بتن و انجام عملیات ها با حجم متوسط 

شما می توانید با استفاده از دستگاه کاتر یا همان کف بر ، شیارهایی را به شکل خطوط کاملا مستقم در بتن ایجاد کنید . این دستگاه ها با توان های مختلفی طراحی و تولید شده اند که اغلب برای برش بتن مسلح در کف مورد استفاده قرار گرفته می شوند.

 فرآبند عملکرد دستگاه برش بتن چیست و چگونه کار می کند؟

ما در نحوه کار با کاتر بتن بر به صورت مفصل این موضوع را توضیح دادیم با این حال به صورت مختصر بد نیست بدانید عملکرد این دستگاه بدین صورت بوده که موتور بر روی شاسی کوپله (نصب ) شده است . نیروی ایجاد شده توسط موتور به وسیله تسمه ها به تیغه منتقل شده و عمل برش توسط تیغه صورت می گیرد .

اجزا اصلی دستگاه برش بتن شامل موتور،شفت ،قرقره ،تسمه و فولی می شود که تیغه را نگه می دارد . به این ترتیب نیروی لازم برای چرخاندن محور  ، توسط موتور تامین شده که حرکت چرخشی دو قرقره باعث چرخش تیغه می شود .

افراد می توانند برای تنظیم عمق برش از اهرم روی شاسی استفاده کنند. هنگام استفاده از دستگاه روی تیغه ، آب ریخته می شود تا از بالا رفتن دما تیغه جلوگیر شود

انواع کاتر برش بتن از نظر نوع موتور چیست ؟

دستگاه بتن بر با توجه به نوع موتور نیز تنوع دارد که عبارتند از :

. بنزینی 

. گازوئیلی 

. برقی 

اولی و دومی دستگاه های متداولی هستند که همه خریدار آن هستند ، از ما میشنوید ، بی خیال مورد سوم یا برقی شوید، چون ریسک کار با آن به هیچ یک از مزایای آن نمی ارزد ، گرچه به صورت کلی معایب آن نیز بیشتر است .