پمپ آب بنزینی

موتور پمپ بنزینی چیست؟

 

پمپ آب بنزینی به دلیل ابعاد کوچک، وزن کمتری دارند و به راحتی قابل حمل می باشند. همچنین علاوه بر سهولت و کم بودن هزینه تعمیرات، از طول عمر بیشتری نیز نسبت به سایر موتور پمپ های آب برخوردارند. افزایش طول عمر در این موتور پمپ ها به دلیل ضریب تراکم کم تر آنها می باشد. به این معنا که در دور موتور یکسان مثلا 3000 ~ 3600 دور در دقیقه موتور پمپ بنزینی ضریب تراکمی بین 8 تا 11 و موتور دیزلی ضریب تراکمی بین 13 تا 17 دارد. این موضوع موجب افزایش فشار به اجزاء موتور دیزلی می گردد؛ از این رو در قدرت های برابر موتورهای دیزلی را در ابعاد بزرگتری می سازند. این باور عمومی مبنی بر طول عمر بالاتر موتورهای دیزلی نیز، در خصوص موتور های دیزلی بزرگ از دور موتور بین 100 تا 1800 صادق است. لازم به ذکر است سوخت بنزین در ایران بسیار گران تر از سوخت هایی نظیر گازوئیل و نفت می باشد و در هوای سرد موتور پمپ های گازوئیلی (دیزلی) عملکرد ضعیف تری نسبت به نوع بنزینی داشته و به راحتی موتور پمپ های بنزینی روشن نمی شوند.

 

پمپ آب بنزینی
پمپ آب بنزینی

 

دسترسی آسان به سوخت آن در کل مناطق کشور از مزایای این پمپ بوده و هم از لحاظ اینکه مانند سوخت گازوئیل در فصل سرما و زمستان یخ نمی زند. به طور معمول از موتور های 43 سی سی دو زمانه برای پمپ های 1 تا حداکثر 1.5 اینچ استفاده می شود، ولی از موتور چهار زمانه از 1 تا 6 اینچ استفاده می شود. موتور های چهار زمانه از 98 تا 460 سی سی می باشند.

موتور پمپ بنزینی بصورت مداوم نمی تواند در ساعات کاری زیاد روشن باشد، از این سری از پمپ ها باید به طور متناوب و با حفظ تایم استراحت استفاده شود.

موتور پمپ های بنزینی یک موتور چهار زمانه تک سیلندر است، که خنک کاری آن توسط هوا بوده و در اصلاح هوا خنک نامیده می شود. آلیاژ به کار رفته در پوسته موتور آلومینیوم می باشد. سیستم سوخت رسانی موتور پمپ بنزینی به وسیله کاربراتور انجام شده و کاربراتورها عموما از نوع تک سوزن می باشند. در موتورهای 2.5 تا 5.5 اسب حجم کاربراتور برابر است. سیستم ساسات (هواکش داخل موتور) در موتورهای پمپ بنزینی به صورت دستی می باشد و در دو وضعیت روشن و خاموش کردن، و در حین انجام کار تنظیم می شوند. تنظیم کننده دور موتور که به آن گاز می گویند دستی بوده و به وسیله یک پیچ تنظیم می شود. موتور و پمپ بر روی یک شاسی که از لوله خم کاری شده طراحی و ساخته شده است نصب می شود و از موتور پمپ حفاظت می کند.

مشخصات فنی پمپ آب بنزینی

در موتور آب بنزینی، حداکثر دمای مجاز برای آب 40 درجه سانتیگراد و برای محیط 45 درجه سانتیگراد می باشد. روغن مورد استفاده در این موتور پمپ ها، در زمستان روغن 30 و در فصل تابستان روغن 40 می باشد. حداکثر زمان کارکرد این موتورها بصورت دائم کار 4 ساعت می باشد که توصیه می شود موتور پمپ بصورت متناوب استفاده شود.

انواع موتور پمپ آب بنزینی از نظر سایز

 • موتور پمپ آب بنزینی ۱ اینچ
 • موتور پمپ آب بنزینی 2 اینچ
 • موتور پمپ آب بنزینی 3 اینچ
 • موتور پمپ آب بنزینی 4 اینچ
 • موتور پمپ بنزینی 1 اینچ

  موتور پمپ بنزینی 1 اینچ به دلیل وزن پایین و قابلیت حمل آسان توانسته نیازهای بسیاری از باغدارها، گلخانه ها، دامداری ها و برخی از صنایع و تولیدی را بر طرف کند.

  مشخصات فنی موتور پمپ بنزینی 1 اینچ
  حداکثر ارتفاع 42 متر
  حداکثر مکش 8 متر
  حداکثر آبدهی (دبی) 150 لیتر بر دقیقه
  توان 1.5 تا 2.5 اسب بخار
  موتور پمپ بنزینی 2 اینچ

  موتور پمپ بنزینی 2 اینچ برای مصارف کوچک کشاورزی مناسب بوده، با توجه به اینکه هر اینچ معادل 2.54 سانتیمتر می باشد پس قطر دهانه ورودی و خروجی موتور پمپ آب بنزینی 2 اینچ، 5.08 سانتیمتر می باشد که در هر ساعت معادل 30 متر مکعب آب را انتقال می دهد.

  مشخصات فنی موتور پمپ بنزینی 2 اینچ
  حداکثر ارتفاع 30 متر
  حداکثر مکش 8 متر
  حداکثر آبدهی (دبی) 600 لیتر بر دقیقه
  توان 3 تا 4.5 اسب بخار
  موتور پمپ بنزینی 3 اینچ

  از موتور پمپ های 3 اینچ در پرورش ماهی، آبیاری مزارع برنج، پمپاژ آب از چاه و غیره استفاده می شود که با توجه به حجم آبدهی نسبتا بالا دارای وزن نسبتا سنگین تری نسبت به سایز های 1 و 2 اینچ می باشد.

  مشخصات فنی موتور پمپ بنزینی 3 اینچ
  حداکثر ارتفاع 27 متر
  حداکثر مکش 8 متر
  حداکثر آبدهی (دبی) 730 لیتر بر دقیقه
  توان 5.5 تا 6.5 اسب بخار
  اجزای موتور پمپ بنزینی

  اجزای موتور پمپ بنزینی

  1. فریم (قاب)
  2. موتور
  3. کاور پمپ
  4. اورینگ (واشر حلقوی)
  5. سیل مکانیکی (مکانیکال سیل)
  6. پروانه
  7. دیفیوزر
  8. اورینگ (واشر حلقوی)
  9. بدنه پمپ
  10. سیل (آببند)
  11. دهانه خروجی
  12. درپوش (پلاگ)
  13. شیر یکطرفه
  14. دهانه ورودی
  کاربرد موتور پمپ بنزینی
  • در صنعت
  • در باغات و مزارع کشاورزی
  • تخلیه چاه ها و فاضلاب ها
  • ساختمانی و عمرانی
  • تخلیه و پر کردن استخر ها