انواع لیتر شمار

لیتر شمارها با توجه به نیاز در انواع مختلفی اعم از لیتر شمار دیجیتالی ،لیتر شمار گازوئیلی ، لیتر شمار استیل ، لیتر شمار مکانیکی ، لیتر شمار آب ، لیتر شمار عقربه ای ، لیتر شمار روغن طراحی و تولید می شوند . در مقاله حاضر قصد داریم به معرفی اجمالی هر یک از این لیتر شمار بپردازیم . با ما همراه باشد .

لیتر شمار مکانیکی

لیتر شمار مکانیکی ساده ترین مدل از انواع لیتر شمارها به حساب می آید . در یک لیتر شمار مکانیکی که بدون نیاز به برق کار می کند ، با عبور سیال از اجزای مکانیکی تعبیه شده در داخل لیتر شمار ، صفحه ارقام به صورت مکانیکی به چرخش در آمده و میزان حجم سیال عبوری نشان داده می شود . از جمله مهمترین مزیت های لیتر شمار مکانیکی عبارتند از :

. مکانیزم عملکرد این مدل از لیتر شمارها بسیار ساده است و به همین علت همه کاربران می توانند به راحتی از آن استفاده کنند . ضمنا این سادگی در مکانیزم عملکرد سبب می شود که تعمیر این ابزار اندازه گیری در صورت خرابی بسیار راحت تر باشد .

. با توجه به عدم نیاز به جریان برق همیشه در دسترس بوده و هزینه های مصرفی را کاهش می دهد.

. لیتر شمار مکانیکی قیمت پایین تری نسبت به مدل های دیجیتالی خود دارد.

یک لیتر شمار مکانیکی بسته به مدل از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ذیل به معرفی هر یک از این بخش ها پرداخته شده است :

. بدنه : که عموما از پلاستیک ساخته می شود اما متناسب با نیاز می تواند در انواع مختلفی تولید شود .

. صفحه ارقام اصلی : که با عبور سیال از داخل لیتر شمار حرکت کرده و میزان دبی سیال عبوری را نمایش می دهد.

. صفحه ارقام مجموع : که حجم سیال عبوری از لیتر شمار را از ابتدای به کار گیری آن نشان می دهد . تعداد ارقام این بخش از تعداد ارقام صفحه اصلی ممولا بیشتر است .

. چرخ دنده و یا پروانه : که داخل لیتر شمار تعبیه شده و با عبور سیال به گردش در می آید . گردش چرخ دنده و یا پروانه نهایتا منجر به چرخش صفحه ارقام اصلی میگردد.

. ورودی و خروجی : که لیتر شمار از طریق این دو دهنه به خط لوله متصل میگردد.

لیتر شمار مکانیکی در دو سایز 1 و 2 اینچ تولید می شود . شرکت اینرژی به عنوان یک شرکت پیشرو در عرضه انواع لیتر شمار چندین مدل از لیتر شمارهای مکانیکی را در اختیار مشتریان قرار می دهد . با مراجعه به سایت شرکت اینرژی می توانید از لیست انواع لیتر شمار مکانیکی و قیمت آن ها مطلع شوید .

لیتر شمار دیجیتالی 

در لیتر شمار دیجیتالی حجم سیال عبوری به معادل الکتریکی آن تبدیل شده و میزان حجم سیال عبوری توسط یک صفحه نمایش دیجیتال به نمایش در می آید. دقت محاسبه بالا ، امکان ذخیره سازی اطلاعاتت ، امکان محاسبه محدود گستردهای  از دبی های سیال ، اندازه گیری دبی سیالات با دماهای مختلف ، تحمل فشار سیال تا محدوده قابل توجهی ، امکان کالیبراسیون راحت و کارآیی راحت و کاربرپسند از جمله مهمترین ویژگی های لیتر شمار دیجیتال نسبت به شرایط کاری حساسیت بالاتری دارند ، به عت نیاز به جریان برق برای کار کردن ، هزینه های مصرفی را افزایش خواهند داد و عملیات تعمیر و نگهداری آن ها دشوارتر است . با این حال می توان گفت که مزیت های لیتر شمارهای دیجیتال به قدری زیاد هستند که سبب می شوند بتوان از این سه ویژگی منفی چشم پوشی نمود.

در یک لیتر شمار دیجیتال طی 4 مرحله حجم سیال عبوری به اطلاعات قابل نمایش برای کاربرد تبدیل می شود که این مراحل شامل واحد پردازش سینگال ، ترکیب کننده (multiplexer) و مبدل سیگنال ، مبدل آنالوگ به دیجیتال و صفحه نمایش می باشد .

لیتر شمار عقربه ای

لیتر شمار های عقربه ای از انواع لیتر شمار های مکانیکی محسوب می شوند با این تفاوت که در صفحه نمایشگر این مدل از انواع لیتر شمارها ی عقربه به منظور نمایش  دبی سیال عبوری تعبیه شده است . برخی مدل های لیتر شمار عقربه ای همانند لیتر شمار های مکانیکی مجهز به شمارنده نیز هستند . مزیت لیتر شمارهای عقربه ای در این است که به علت وجود عقربه دقت اندازه گیری بالاتر رفته و کاربر می تواند با دقت بالاتری حجم سیال عوری را بخواند .

 لیتر شمار گازوئیلی 

حتما تا به حال گذرتان به جایگاه های توزیع سوخت از جمله گازوئیل و بنزین افتاده است . لیتر شمار گازوئیلی یکی از پر کاربرد ترین انواع لیتر شمار ها به حساب می آید چرا که به طور گسترده در جایگاه های توزیع سوخت و دیسپنسرهای  گازوئیل و بنزین برای محاسبه حجم سوخت در حین توزیع استفاده می شوند. این لیتر شمارها در دو اندازه 1 و 1/5 اینچ تولید و عرضه می شوند و قابلیت محاسبه حجم سوخت عبوری تا 180 لیتر در دقیقه را دارند. سوخت هایی نظیر گازوئیل و بنزین ویسکوزیته پائینی دارند و به همین جهت سرعت حرکت سیال هنگام توزیع بالا خواهد ود و میطلبد که طراحی لیتر شمار به گونه ای باشد که بتواند این حجم از سیال عبوری رابه راحتی بسنجد . غلاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که سوخت یک سیال قابل اشتعال بوده و هماره خطر آتش سوزی  در جایگاه های توزیع سوخت وجود دارد . لیتر شمارها در دو نوع مکانیکی و دیجیتالی در بازار وجود دارد . لیتر شمار های گازوئیلی مکانیکی بدون نیاز به جریان برق کار میکنند اما به دلیل محدودیت در تعداد شمارشگرها دقت پائین تری نیز دارند. یکی از مزیت های لیتر شمار گازوئیلی مکانکی نسبت به مدل مکانیکی و دیجیتالی آن قیمت کمتر می باشد .

لیتر شمار استیل 

برای اندازه گیری دبی سیالاتی نظیر حلال ها ، اسید ، سیالاتی که دارای خاصیت خورندگی هستند و سیلات خوراکی از لیتر شمار استیلی (stainless steel) استفاده می شود . به همین جهت این مدل از انواع لیتر شمارها بیشتر در صنایع بهداشتی ، صنایع غذایی و صنایعی که از سیالاتی با خاصیت خورندگی استفاده میکنند کاربرد دارد . این لیتر شمار ها در انواع مختلفی با میزان مقاومت های متفاوت در برابر خورندگی سیالات فوق الذکر تولید می شود . به طور نمونه برای سیالاتی که قابلیت اشتعال پذیری دارند از لیتر شمار ضد انفجار استیلی استفاده می گردد.

لیتر شمار استیل همچنین در مواقعی که نیاز است حجم خاصی از یک سیال در بسته بندی های مخصوص و به صورت کاملاایزوله تزریق شود ، کاربرد دارد . به این ترتیب که حجم مد نظر روی لیترش مار تنظیم شده و پس از رسیدن حجم سیال عبوری از لیتر شمار به عدد مورد نظر یک شیر اطمینان جریان سیال را قطع می کند.

لیتر شمار آب 

آب به عنوان مایع حیات تقریبا در اکثر صنایع از قبیل صنایع شیمیایی ، غذایی ، بهداشتی  … کاربرد دارد. در برخی صنایع محاسبه میزان آب مصرفی و یا عبوری از خطوط انتقال اهمیت فراوانی دارد . به این منظور میبایست از انواع لیتر شمار آب استفاده نمود. تقریبا همه ما کنتور آب را در منازل و یا محل کار خود از نزدیک مشاهده کرده ایم . با توجه به اینکه ممکن است شرایط کاری متفاوتی از نظر دما ، فشار و … مد نظر باشد ، به همین علت مدل های مختلفی برای لیتر شمار آب با در نظر گرفتن این شرایط محیطی تولید می شود . اکثر لیتر شمار های آب که در منازل مسکونی و مراکز تجاری نصب می شود از نوع مکانیکی هستند چرا که کاربری راحت تری دارند بدون نیاز به برق کار می کند و عملیات تعمیر و نگهداری آنها ساده تر است اما در برخی مراکز صنعتی از مدل های دیجیتالی لیر شمار آب نیز استاده می شود .

لیتر شمار شیر

شیر هم یک نوشیدنی و هم یک عنصر حیاتی در بسیاری از محصولات غیر غذایی مانند لوازم آرایشی است . از لحظه جمع آوری شیر فرآوری آن برای تولید محصولات مختلف ، سنجش حجم شیر اهمیت ویژه ای دارد . در حقیقت اندازه گیری دقیق برای محاسبه حجم فروش ، کنترل موجودی و کنترل دقیق فرآیند برای اطمینان از کیفیت محصول ضروری است . به همین علت وجود یک لیتر شمار دقیق و کار آمد به این منظور اهمیت ویژه ای دارد . فرآورده های شیر در اشکال بسیار متفاوتی با دما ، چگالی و ویسکوزیته وجود دارد.

لیتر شمار روغن 

انواع روغن ها نیز همانند آب در بسیاری از صنایع کاربرد فراوان دارند و با توجه به قیمت بالای برخی از روغن ها ، سنجش و اندازه گیری دقیق حجم مصرفی آن ها بسیار مهم است . در انتخاب لیتر شمار روغن باید یک سری نکات مد نظر قرار گیرند که عبارتند از :

. لزجت روغن ها دارای گستره ی وسیعی است که نیاز است یک ایتر شمار بدون در نظر گرفتن تاثیر لزجت روغن ها حجم عبوری آن ها با دقت بالا محاسبه کرده و به کاربر نمایش دهد.

. وجود ناخالصی در برخی روغن ها سبب می شود که نتوان از هر لیتر شماری برای سنجش حجم عبوری روغن ها استفاده نمود.

. در برخی صنایع دمای روغن ها سبب می شود نتوان از هر لیتر شمار باید قابلیت تحمل این دمای بالا را داشته باشد.

. لیتر شمار بای قادر باشد تا در صورت تغییر فاز روغن (مایع ، گاز و بخار ) به درستی کار کند.

. تحمل فشارهای بالا از جمله ویژگی های مهم لیتر شمار روغن است .