حاشیه زن بنزینی چیست ؟

امروزه با توجه به فرهنگ شهر نشینی و بافت بسیار عظیم شهر ها ،به خصوص کلان شهرها نیاز بسیار بالایی به ایجاد فضای سبز احساس می شود و به دنبال آن مساله نگهداری و ایجاد آراستگی در درختان و فضای سبز بوجود می آید ، از این رو هر شخصی که به نحوی در این حوزه فعالیت دارد باید مجهز به انواع ابزار آلات ساده تا پیشرفته باغبانی بوده باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ابزار آلات باغبانی بسیار زیادی روانه بازار ابزار شده است که باعث بالا رفتن سرعت و بازده افراد شده و امکانات تسهیلات فراوانی را برای آنها به دنبال دارد.

یکی از مهمترین ابزارها در این حوزه حاشیه زن بنزینی بوده که وظیفه آن اصلاح چمن ها و علف های روییده بر روی زمین می باشد. این ابزار علاوه بر وظیفه ذکر شده عملیات اصلاح شمشادها را نیز به خوبی انجام می دهد.

اصلاح شمشادها به خاطر حجم بالای آن به وسیله ابزار آلات دستی فرآیندی بسیار طاقت فرسا بوده که گاها باعث صدمه دیدن فرد اصلاح کننده می شود ، حاشیه زن ها به دلیل ساختار بسیار جالب خود توانایی اصلاح شمشمادها بدون اتلاف زمان و انرژی و دقت بالا را دارند.

حاشیه زن چیست ؟

این ابزار دستگاهی است که به منظور کوتاه کردن درختان کوچک ،علف های هرز و سایر شاخ و برگ هایی که امکان اصلاح و کوتاه کردن آن ها توسط ماشین ماشین چمن زنی نیست استفاده می شود ، این دستگاه از قسمت هایی به اسم موتور ،تجهیزات کنترل کننده مخلف ،اهرم ،تیغه های متعدد و … تشکیل شده است .

یکی از مدل های پر کاربرد این ابزار حاشیه زن بنزینی است . حاشیه زن های بنزینی با توجه به قدرت بالای موتور و عدم نیاز به جریان برقی موارد کاربرد وسیعی دارند. این ابزار در شکل ها و دسته های مختلفی تولید می شود و می تواند عملیات های بیشتری علاوه بر حاشیه زنی انجام دهد. حاشیه زن بنزینی در دسته بندی ابزار آلات موتوری است .

انواع حاشیه زن 

دستگاه حاشیه زن در انواع و مدل های مختلفی تولید می شوند. که هر کدام از این نوع از انواع حاشیه زن ، با توجه به کاربرد و کارایی که دارند می تواند در جاها و مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. انواع حاشیه زن ها به طور کلی سه نوع موتوری (بنزینی ) ، برقی و شارژی تقسیم بندی می شوند . در ادامه به طور مختصر هر کدام از این سه نوع را مورد بررسی قرار می دهیم .

حاشیه زن بنزینی چیست 

حاشیه زن بنزینی یا موتوری ، یکی از پر کاربرد ترین ابزار در این زمینه است . با توجه به توان در فضا های بزرگ از حاشیه زن موتوری استفاده کرد. عوامل مهمی چون قابل حمل بودن ، عدم نیاز به کابل لو جریان برق ، نگهداری آسان و کار در حجم بالا باعث شده تا حاشیه زن موتوری از طرفداران بسیاری برخوردار باشد.

حاشیه زن برقی 

این دستگاه با توجه به مکانیزمی که دارد با نیروی مستقیم برق کار می کند . کارایی این دستگاه نیز همانند حاشیه زن موتوری است . تنها با این تفاوت که برای کار در حجم وسیع ممکن است از این دستگاه استفاده نشود .

حاشیه زن شارژی 

این ابزار از یک منبع تغذیه به نام باطری نیروی خود را تامین می کند . حاشیه زن های شارژی به لحاظ نوع کاربرد و کارایی می توانند شبیه نوع موتوری باشند و از آنها می توانند شبیه نوع موتوری باشند و از آنها می توان برای کار در حجم وسیع استفاده کرد .

در یک نگاه کلی حاشیه زن ها را می توان در دسته های  چمن زن ، علف زن ، شمشاد زن جای داد. در ادامه این مطلب به طور مختصر و کوتاه درباره هر کدام از این ها و مطلب به طور مختصر و کوتاه درباره هر کدام از اینها و کارایی های مشخص هر کدام صحبت می کنیم .

اجزاء حاشیه زن بنزینی 

حاشیه زن ها نیز همانند سایر ابزارآلات از اجزاء مختلفی تشکیل شده اند. این اجزاء در کارایی و کاربرد های دستگاه موثر است . با توجه به اینکه حاشیه زن ها انواع مختلفی دارند و در موارد متفاوت باشد اما به طور کلی حاشیه زن ها از اجزاء اصلی ثابتی برخوردار هستند که در ادامه به صورت تیتر به آنها اشاره می کنیم .

. موتور

. تیغه 

. بدنه  

طبق یک دسته بندی کلی می توان حاشیه زن ها را بر اساس نحوه استفاده به سه دسته چرخدار، دستی و دوشی تقسیم بندی کرد . هرکدام از این دسته بندی ها می توان بر اساس مقدار کار و حجم کاری که قرار است انجام شود مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد حاشیه زن بنزینی چیست ؟

حاشیه زن ها یکی از دسته بندی های ابزارآلات هستند ، که از آنها برای برای هرس کردن و کوتاه کردن شاخ و برگ ها ، علف ها ، شمشاد ها شکل دهی و تزیین درختان و شمشاد ها و موارد مشابه مورد استاده قرار می گیرد . استاده از این ابزار با توجه به کاری که انجام می دهند نیاز به مهارت دارد و هنگام استفاده از این دستگاه باید نکات مهم ایمنی را در نظر گرفت.

تفاوت علف زن ، حاشیه زن و شمشاد زن چیست ؟ 

هر کدام از این ابزارها با توجه به قدرت موتور و نوع تیغه در موارد مختلف کاربرد دارند. برای مثال از شمشاد زن ها نمی توان در عملیات علف زنی استفاده کرد ، چون برای علف زنی نیاز به قدرت بالای موتور داریم .

تفاوت اصلی در این ابزار ها با توجه به نوع کاربردی که دارند است . هرکدام از این ابزار ها بهتر است در مواد نشخص شده استفاده شود تا به موتور و تیغه آنها آسیب نرسد.