هر آنچه باید در مورد پمپ آب بدانید

پمپ دستگاهی است که مایعات یا گاهی اوقات دوغاب را با عمل مکانیکی که معمولاً از انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیک تبدیل می شود، حرکت می دهد. پمپ آب معمولاً در محل های ساختمانی برای آبگیری یا جا به جایی آب اضافی انباشته شده استفاده می شود. آب می تواند به دلیل بارش شدید باران یا بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی باشد و وجود پمپ این امکان را به شما می دهد که به سرعت آب را برای جلوگیری از آسیب های احتمالی جا به جا کنید. پمپ های آب مناسب برای این کار به دو صورت عرضه می شوند و می توانند برقی، گاز سوز، هیدرولیک یا دستی باشند.

دو نوع اصلی پمپ آب وجود دارد

  1. پمپ سانتریفیوز یا گریز از مرکز: پمپ سانتریفیوز یا گریز از مرکز از یک پروانه چرخشی برای انتقال آب به داخل پمپ و تحت فشار قرار دادن جریان تخلیه استفاده می کند. پمپ های گریز از مرکز انواع مختلفی دارند، که شامل پمپ استاندارد، پمپ زباله و پمپ کفکش می شود. همه مایعات را می توان با استفاده از پمپ آب گریز از مرکز، حتی با ویسکوزیته پایین پمپاژ کرد. این پمپ ها به خوبی با مایعات رقیق و آبکی کار می کنند و میزان دبی بالایی را ارائه می دهند.
  2. پمپ آب جابجایی مثبت: پمپ آب جابجایی مثبت مقدار ثابت جریان را از طریق انقباض مکانیکی و انبساط دیافراگمی ارائه می دهد. پمپ جابجایی مثبت در بسیاری از صنایع که مایعات با ویسکوزیته بالا را کنترل و مدیریت می کنند و ممکن است جامدات حساس وجود داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد. آنها برای کارهایی که نیاز به ترکیبی از جریان کم و فشار بالا دارند توصیه می شوند.

نکاتی که باید در مورد پمپ آب سانتریفیوژ بدانید

  • پمپ سانتریفیوژ در بسیاری از کارهای ساختمانی و سیستم های آبیاری و حتی آبگیری مورد استفاده قرار می گیرند. از آنها برای پمپاژ منابع آب در ساختمان ها به کار گرفته می شود و با سیستم های پنوماتیک و جایی که نیاز به ارتفاع مکش نیست سازگار هستند. همچنین از آنها برای پمپاژ آب چاه های خانگی و افزایش فشار آب در خطوط لوله های آب مصرفی استفاده می شود. پمپ سانتریفیوژ می توانند منبع فشار مداوم برای سیستم های حفاظت در مقابل آتش سوزی را تأمین کنند و آنها می توانند به عنوان پمپ های مخزن در تنظیمات عمودی یا افقی عمل کنند.
  • پمپ سانتریفیوژ مستعد چندین مشکل رایج است. برخی از پمپ ها ممکن است برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد ناشی از جریان کم، به مایع چرخشی نیاز داشته باشند. پمپ های سانتریفیوژ برای کارکرد بهتر باید آماده کار شوند یا با مایع پمپاژ پر شوند. هنگامی که هد مکش مثبت یک سیستم برای پمپ انتخاب شده بسیار پایین باشد، این کار منجر به کاویتاسیون می شود، یعنی شرایطی که حباب های هوا در نزدیکی پروانه ایجاد می شود و منجر به ایجاد موج شوک در داخل پمپ می شود. در نهایت، سایش پروانه پمپ می تواند با جامدات معلق موجود در مایع بدتر شود.

ملاحظات مربوط به جابجایی مثبت پمپ های آب

  • پمپ های آب با جابجایی مثبت، که گاهی اوقات پمپ های دوار نیز نامیده می شوند، با توجه به این واقعیت که آنها هوا را از خطوط خارج می کنند بسیار کارآمد هستند. این پمپ ها در ارتباط با مایعات با ویسکوزیته بالا نیز موثر هستند.
  • اشکال اصلی پمپ های جابجایی مثبت این است که آنها نیاز به فاصله بسیار کمی بین پمپ چرخشی و لبه بیرونی واحد دارند. در نتیجه، چرخش باید با سرعت بسیار کند انجام شود. اگر پمپ با سرعت بیشتری کار می کند، مایعات می توانند فرسایش یافته و در نهایت بازده پمپ آب را کاهش دهند.

ویژگی ها و مشخصات پمپ آب

هنگام انتخاب پمپ آب برای ساخت و ساز، چندین عامل مهم باید در نظر گرفته شود:

  • قدرت: شامل سرعت جریان و اسب بخار
  • مواد: مواد مقاوم در برابر آب و هوا برای برنامه هایی که در معرض آسیب دیدگی هستند
  • نوع موتور/نوع سوخت: برقی، گازی، دیزل، هیدرولیک یا دستی
  • هد: هد تخلیه، یا حداکثر توان پمپ، مناسب برای برنامه مورد نظر

انرژی فشاری (هد انرژی فشاری)

فشار عبارت است از مقدار نیرویی كه توسط سیال بر واحد سطح اعمال می‌شود كه مقدار این نیرو در تمام جهات یكسان است. همچنین می‌توان آن را برحسب ارتفاع ستونی از مایع تعریف كرد.

مقدار فشار برای یك سیستم لوله كشی توسط فشارسنج‌ها اندازه‌گیری می‌شود ولی برای اندازه گیری دقیق‌تر می‌توان با استفاده از یك لوله پیتوت كه سیال با چگالی هوا مناسبی در آن ریخته شده است (بیشتر از چگالی مایع داخل لوله) بصورت زیر آن را اندازه گیری كرد كه میزان اختلاف ارتفاع بین لوله‌ها نشانگر هد فشار خواهد بود كه برحسب واحد اندازه‌گیری (میلیمتر یا سانتیمتر) ارتفاع ستون مایع است.

انرژی جنبشی سیال (هد انرژی جنبشی)

عبارت است از سرعتی كه سیال با آن درحال حركت است و به عنوان هد دینامیكی محسوب می‌شود و در محاسبه فرمول فیزیکی آن (V) سرعت سیال برحسب متر بر ثانیه و (g) شتاب ثقل زمین برحسب متر بر مجذور ثانیه است كه مقدار هد برحسب متر ستون مایع بدست می‌آید.

توضیح: برای اندازه‌گیری فلوی جریان عبوری از یك لوله می‌توان با استفاده از اندازه‌گیری هد دینامیكی و بدست آوردن سرعت سیال و با دانستن سطح مقطع، مقدار فلوی جریان را بدست آورد.

انرژی پتانسیل (هد انرژی پتانسیل)

این نوع انرژی در اثر اختلاف سطح مایع از یك سطح مبنا (سطح كره زمین) حاصل می‌شود. مانند آبی كه در داخل یك تانك ذخیره شده و با بازكردن ولو به علت دارا بودن انرژی پتانسیلی كه دارد از آن خارج می‌شود كه مقدار انرژی نهفته در سیال براساس ارتفاع مایع ازسطح زمین بیان می‌شود و واحد آن برحسب متر است.

هد Head كلی پمپ آب

با توجه به‌‌این كه فشار مایعات بسته به چگالی آنها (سبكی و سنگینی مایع) تغییر می‌كند معمولا فشار خروجی پمپ را غالبا برحسب ارتفاع ستونی از مایع (آب) بیان می‌كنند به عنوان مثال ده متر ستون آب كه معادل 76 سانتیمتر ستون جیوه است، كه شامل مجموع انرژی‌های جنبشی و فشاری است كه پمپ روی سیال اعمال می‌كند تا مایع در لوله خروجی به آن ارتفاع بالا رود.

هد کلی پمپ (ارتفاعی که سیال در خروجی پمپ می‌تواند تا آن ارتفاع توسط پمپ انتقال یابد) علاوه بر مشخصات مکانیکی و توان الکتریکی پمپ به وزن مخصوص و غلظت سیال نیز بستگی دارد.