پمپ کفکش از نظر ظاهری به صورت عمودی می باشد. نکته حائز اهمیت در پمپ های کفکش این است که پمپ ها تنها برای پمپاژ آب و سیالات تمیز به کار برده می شوند. چنانچه از کفکش ها برای پمپاژ سیالاتی استفاده شود که دارای گل و لای و یا آشغال و ذرات معلق باشند، احتمال سوختگی ونیز خراب شدن پروانه آن ها وجود دارد. به همین دلیل توصیه می شود که پمپ کفکش همیشه بالاتر از کف قرار بگیرد تا از ورود هر گونه آشغالی به درون آن جلوگیری شود.

چنانچه نیاز باشد تا نسبت به پمپاژ سیالاتی که دارای گل و لای ویا ذرات هستند اقدام شود،باید از لجن کش استفاده نمود.

کاربردهای پمپ کفکش  

به طور کلی می توان اصلی ترین کاربردهای پمپ کفکش را چنین شمرد:

. استفاده به عنوان پمپ خانگی 

. استفاده به عنوان آب صافی دار

. استفاده به عنوان پمپ کفکش آب چاه

استفاده به عنوان فواره

. استفاده جهت انتقال آب از مخازن آبیاری و کشاورزی  

. استفاده جهت آبیاری 

استفاده جهت تخلیه آب از مخازن آبیاری و کشاورزی 

انواع پمپ کفکش 

چنانچه قصد داشته باشیم پمپ کفکش را از نظر انواع آن مورد بررسی قرار دهیم ،نیاز است تا آن ها را از جوانب مختلفی دسته بندی و مورد بررسی قرارداد. در ادامه به معرفی انواع پمپ کفکش از جهات مختلف خواهیم پرداخت .

انواع پمپ کفکش از نظر نوع عملکرد پمپ

پمپ کفکش را می توان از نظر نوع عملکرد به 2 دسته تقسیم نمود :

پمپ مستغرق : این مدل از پمپ ها به دلیل اینکه درون آب قرار می گیرند (غرق می شوند) به پمپ مستغرق معروف هستند.

پمپ شافت و غلاف : این پمپ ها امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و شاید به نحوی بتوان گفت که استفاده از آنها منسوخ شده است . این پمپ ها به دلیل اینکه از الکتروموتور جهت چرخاندن پروانه های پمپ استفاده می شد ، امکان قرار گرفتن در درون آب را نداشتند و باید در بیرون از چاه قرار می گرفت.

انواع پمپ کفکش از نظر خنک شدن

پمپ کفکش از نظر خنک کای دارای دو مدل است

آب خنک : این مدل توسط آب خنک می شود

روغن حنک : این مدل توسط روغن خنک می شود

انواع پمپ کفکش از نظر خازن و فاز

پمپ ها از نظر خازن دارای دو نوع خازن بیرونی و خازن درونی هستند. در حالت بیرونی ، خازن بیرون از پمپ قرار می گیرد. اما درحالت درونی ، خازن در داخل محفظه ای درون پمپ قرار می گیرد.

همچنین پمپ ها از نظر فاز دارای دو نوع تکفاز و سه فاز هستند.

انواع پمپ کفکش از نظر نوع پروانه  

یکی دیگر از دسته بندی هایی که می توان برای انواع پمپ کفکش در نظر گرفت ، دسته بندی بر اساس نوع پروانه می باشد. دراین دسته بندی ، پمپ ها دو گروه پروانه بسته و پروانه باز قرار می گیرند.

انواع پمپ کفکش از نظر نوع جنس ساخت 

پمپ های کفکش با توجه به اینکه ممکن است برای مصارف گوناگونی مورد استفاده گیرند، از نظر نوع جنس و آلیاژ به کار رفته در ساخت آنها ، دارای انواع مختلفی هستند. برخی مواقع ممکن است از پمپ کفکش برای پمپاژ سیالاتی استفاده شود که خاصیت خورندگی داشته باشند ، که در این حالت بهترین نوع آلیاژ، استیل می باشد. برخی مواقع نیز ممکن است سیالات به صورت آب شور باشند که معمولا از جنس پلاستیکی استفاده می شود و ….

براین اساس می توان انواع پمپ کفکش را از نظر نوع مواد به کار رفته در ساخت بدنه و پروانه ، به دسته های زیر تقسیم نمود:

کفکش استیل 

. کفکش چدن 

. کفکش برنزی 

. کفکش پلاستیکی 

. کفکش آلومینیومی 

. کفکش تکنو پلیمر

. کفکش اسکوبایی 

اجزای تشکیل دهنده پمپ کفکش

پمپ کفکش از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هریک وظیفه خاصی را در این پمپ ها عهده دار هستند. اگر بخواهیم  به صورت تیتوار اصلی ترین بخش های یک پمپ کفکش را نام ببریم ، می توان این بخش ها را به صورت زیر نام برد :

پروانه 

. موتور

. مکانیکال سیل 

حلزون 

محور (شفت )

خازن 

. کابل 

نکات مهم در استفاده از پمپ کفکش 

برای استفاده از پمپ کفکش و بهره مندی کامل از ویژگی های آن ، نیاز است تا نسبت به رعایت برخی نکات دقت  لازم را داشته باشیم . در ادامه قصد داریم تا به بیان برخی نکاتی بپردازیم که لازمه عملکرد مناسب پمپ کفکش رعایت دقیق آنهاست .

. در هنگام استفاده از پمپ مراقبت نوسانات بق باشید، زیرا نوسانات احتمالی مکن است باعث نیم سوز شدن و یا کم کاری پمپ شود. البته سوختگی بسار بالا خواهد بود.

. پمپ کفکش به هیچ وجه نباید بدون آب کار کند ،چون باعث سوختن آن می شود.

پمپ کفکش باید به صورت ایستاده قرار بگیرد و از کج شدن آن جلوگیری کرد، زیرا به دلیل وجود روغن در آن ،چنانچه کج شود روغن درون پمپ نیز کج شده و برای پمپ اشکالاتی را به وجود خواهد آورد.

به دلیل جلوگیری از ورود آشغال به درون کفکش و آسیب رسیدن به پروانه ، حتماً باید بالاتر از سطح قرار گیرند.

به جهت جلوگیری از ورود آشغال نیاز است تا پمپ توسط نوری گالوانیزه یا پلاستیکی محصور شوند .

شلنگی که به پمپ کفکش متصل می شوند، باید از نظر انداز متناسب (هم اینچ) با پمپ باشد. برای مثال اگر میزان خروجی آب 12 اینچ است ، باید حتماً از شلنگ 12 اینچ استفاده شود.